Flow state - stav plynutí a jak ho dosáhnout

 

​Možná jste viděli dobrodružný film z roku 1995 První rytíř se Seanem Conerym a Richardem Gerem.

Potulný rytíř Sir Lancelot, kterého hraje Richard Gere, si vydělává na živobytí výukou šermu. V jedné scéně, vyzve Lancelota na souboj o pytlík zlaťáků chlapík medvědí postavy, jménem Mark. Chvíli spolu zuřivě bojují, ale nakonec Lancelot protivníka odzbrojí. Zmatený Mark se ptá, jak to Lancelot dokázal, a jestli za tím je nějaký trik. A Lancelot mu dá tři cenné rady. Za prvé, pozoruj svého protivníka a pochop jak myslí a jak se pohybuje. Za druhé, čekej na rozhodující okamžik, a když přijde tak zaútoč. Až do tohoto okamžiku se Mark usmívá, protože tohle se přece může naučit. Poslední Lancelotova rada, ale není tak prostá. Za třetí, říká Lancelot, se přestaň starat o to, jestli přežiješ či ne. Bojuj tak jako by na tom vůbec nezáleželo. Mark bezradně zírá, zatímco se Lancelot jen smutně směje a odjíždí do zapadajícího slunce jako nějaký středověký kovboj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


FLOW STATE

Pokud je člověk plně soustředěn na svůj úkol, vykonává jej plynule a nenechává se ničím rušit, přestává vnímat své okolí a dokonce zapomíná sám na sebe na své já. Vše pak probíhá jakoby bez úsilí, automaticky. Psycholog Mihály Csíkszentmihályi to nazývá stav plynutí (flow state dále jen FS). Doktor Csíkszentmihályi studoval chování mnoha lidí, kteří jsou špičkami ve svém oboru, sportovce, hudební skladatele, básníky, spisovatele, a zjistil, že svoje vrcholná díla nebo své nejlepší výkony tvoří právě ve stavu FS, nebo snad přesněji řečeno v v okamžicích tohoto nenásilného, naprostého soustředění, se FS spontánně objevuje.

FS je velmi podobný mystickým stavům samádhi vznikajícím jako výsledek duchovní praxe v různých duchovních směrech.
FS má dva aspekty, které prakticky ovlivňují na náš život. Z a prvé pokud je člověk v tomto stavu denně i po poměrně krátkou dobu, navozuje to u něj pocit neobjektivního nezávislého přirozeného štěstí. Za druhé se rapidně zvyšuje výkonnost, schopnost soustředění, kreativního myšlení a empatie. Navíc, podle posledních výzkumů kvantové fyziky, v FS stavu mysl člověka přímo komunikuje s globálním podvědomím. To znamená, že všechny záměry se pak realizují s lehkostí a velmi rychle. Lidé, které potřebujeme, nám sami volají, do cesty nám přicházejí ty správné příležitosti atd..
Pokud hladina stresu dosáhne určité úrovně, a je jedno jestli se jedná o pozitivní nebo negativní stresor, možnou odměnu (příklad chirurga) nebo nebezpečí smrti (příběh o Lancelotovi), mysl většiny lidí je polapena do vlastních představ a obav. To spolehlivě blokuje možnost vzniku FS.

A jak se dostat do stavu plynutí?

Základním bodem pro docílení stavu plynutí je moment zapomenutí na sebe sama. Asi vůbec nejúčinnějším způsobem docílení tohoto stavu je bezpředmětná meditace, kterou praktikují především větve japonského zen buddhizmu. Tento druh praxe velmi silně ovlivnil i japonská bojová umění jako judo, kendo, iado. Mistři těchto umění skutečně dosahují tak silné a přirozené koncentrace, že dokážou bojovat bez myšlenky na možnou smrt, podobně jako radí Lancelot ve filmovém příběhu.
Pro toho, kdo nemůže hodiny sedět v nehybné meditaci, existuje i jiný způsob. Mihaly Csikszentmihalyi, který zkoumal stav proudění, zjistil, že do tohoto stavu se lze dostat také provozováním fyzické aktivity, která nás udržuje na hranici našich schopností. Nejsnažší je tzv. jogging, neboli běh v aerobním tepovém pásmu (tedy pomalu, tak abychom mohli bez problému při běhu hovořit) po dobu alepoň 25 minut. Nejlépe hned ráno po probuzení. Pak positivní účinek promění kvalitu celého vašeho dne.
Většina lidí, kteří pravidelně běhají, se po patnácti až třiceti minutách intenzivního pohybu dostanou do stavu mysli, kdy se spontánně vynořují pozitivní, nebo dokonce tvůrčí myšlenky. Méně si uvědomují sami sebe a nechávají se vést rytmem pohybu, který je podporuje a posiluje.Pro toho, kdo s joggingem začíná, jde tedy o krátkou trať, po níž běží drobným klusem. Později bude muset vyvinout větší rychlost nebo běhat déle, aby zachoval proudění, ale skutečně až později.

Lancelot bojuje lépe než ostatní, protože našel způsob, jak snížit stres ze souboje na nulu. Protože mu nezáleží na životě, může bojovat s čistou hlavou. Všechno je otázka koncentrace a schopností.
Představte si, že máte neomezené finanční možnosti a čeká vás nesmírně důležitý a náročný chirurgický zákrok, při němž půjde o život. Nabídli byste chirurgům obrovitánskou finanční odměnu, pokud se jim zákrok podaří? Myslíte, že by to opravdu zlepšilo jejich výkonnost? Chtěli byste, aby váš anesteziolog a chirurg, během operace mysleli na jachtu, kterou si budou moci z vašich peněz koupit? Je jisté, že odměna lékaře zaujme, jestli ovšem zpřesní pohyby jejich rukou, to je otázka. Mnohem lepší by bylo, kdyby, jejich myšlenky byli pevně soustředěny na operaci.